Skala NBAS to usystematyzowana obserwacja noworodka prowadzone w obecności rodziców. Została opracowana przez lekarza pediatrę T. Brzeltona. W pierwszych tygodniach po porodzie jest ona unikalnym dialogiem pomiędzy dzieckiem - badającym i rodzicami. Pozwala zobaczyć indywidualną charakterystykę niemowlęcia w jego zachowaniu, odruchach i neurobehawioralnym wyposażeniu tak niezbędnym do nawiązania więzi z rodzicami.
Badanie można prowadzić od urodzenia do końca drugiego miesiąca życia. Jeśli dziecko urodziło się wcześniej, badamy wcześniaki urodzone w 35 tygodniu ciąży i później jeśli są stabilne medycznie. Badanie pozwala ocenić i poznać dziecko na starcie.
Uzyskane podczas spotkania z dzieckiem informacje pozwalają dowiedzieć się więcej na temat funkcjonowania niemowlęcia w kilku obszarach:
- autonomicznego układu nerwowego
- rozwoju układu ruchowego
- regulacji stanów noworodka związanych z regulacją
- rozwoju systemu emocjonalno-społecznego w tym neurobehawioralnego wyposażenia noworodków potrzebnego do nawiązania więzi
Skala NBAS to narzędzie pozwalające na wnikliwą obserwację funkcjonowania nowonarodzonego dziecka, rozumienie jego komunikatów, a także właściwe interpretowanie ich i adekwatne zaspokajanie potrzeb maluszka. To również doskonały czas na rozmowę z rodzicami dziecka. Wyjaśnienie obaw związanych z opieką, zadanie pytań, zyskanie poczucia pewności w opiece nad dzieckiem.
Badanie prowadzi dr Teresa Jadczak-Szumiło. Psycholog, specjalista w zakresie oceny i stymulacji neurorozwoju dzieci. Specjalizująca się w pracy w zakresie przywiązania w relacji dziecko – rodzice. Specjalista w zakresie praktycznego wykorzystania skali NBAS dla oceny noworodków. Autorka artykułów naukowych i popularnonaukowych w tym obszarze.